Historie thajských masáží

Thajská masáž, nazývaná též jako Nuad Boran nebo tradiční thajská masáž, je jednou z nejstarších léčebných metod, které se praktikují až dodnes.

Její počátky sahají až 2500 let zpět - ne do Thajska - ale Indie, kde žil lékař Jivaka Komarabhacca, dodnes v Thajsku přezdívaný jako "otec medicíny". Jivaka léčil kombinací ájurvédy a jógy a měl takové úspěchy, že magadhský panovník ho povolal, aby se stal jeho rodinným lékařem. Zde na území Indie se Jivaka setkal s Buddhou a jeho mnichy.

Díky dlouholetým zkušenostem a pravidelným meditacím postupně vyvinul zcela nové léčebné umění, které zahrnovalo zdravou výživu, přírodní léčiva, spirituální praktiky a samozřejmě i masáže.

Po Jivakově smrti v praktikování léčebných metod pokračovali jeho žáci a v 3. stol.př.n.l. se masáže spolu s buddhismem dostaly i na území Thajska. Tehdejší vládci však masáže poskytované v nově vybudovaných chrámech zakázali, čímž paradoxně napomohli jejich rozšíření. V jejich praktikování pokračovali potulní mniši, kteří techniky relaxace přenesli z chrámů mezi běžné lidi. Později se na královském dvoře utvořil učený styl masáží, který je kombinací medicíny Indie, Číny a islámské tradice, ale především zenu, akupresury a ájurvédy.